Dolny Śląsk obfituje w pamiątki po dawnym wulkanizmie. Możecie tam dotknąć lawy, która zastygła miliony lat temu, wdrapać się na komin wygasłego wulkanu, czy zobaczyć wulkan od środka! Jednym z przykładów wulkanicznych atrakcji na Dolnym Śląsku jest Czartowska Skała. Jak dojechać w to miejsce, gdzie zaparkować auto i czy w ogóle warto zatrzymać się, by wejść na Czartowską Skałę?
Czartowska Skała stoi samotnie pośród równinnego terenu od ponad 25 milionów lat. To wzniesienie o nieregularnym kształcie liczące 463 m n.p.m. widoczne jest już z oddali. Dziś widać podcięte przez nieczynne kamieniołomy zbocza, po których dawniej spływała leniwie lawa. Czartowska Skała to pozostałość po wulkanie tarczowym. Do dziś pozostało z niego to co zbudowane jest z najtrwalszych skał – bazaltowy komin wulkaniczny. Na miejscu zobaczycie typowe, popękane słupy przypominające wachlarz. To powulkaniczne kształty, które spotkacie na przykład na Islandii.
Czartowska Skała – jak dojechać, parking
Czartowska Skała wyraźnie się wyróżnia na tle płaskiego terenu Parku Krajobrazowego Chełmy. Z łatwością zobaczycie wzniesienie jadąc drogą nr 365 między Muchowem i Myślinowem. Tuż za znakiem kierującym na Czartowską Skałę zobaczycie wjazd w polną drogę. Aby zaparkować auto są dwa wyjścia. Możecie zostawić je tuż przy drodze lub wjechać kawałek polną drogą, aby zaparkować w kawałku wydeptanego pola 🙂 Tak czy inaczej, parkingu z normalnego zdarzenia nie znajdziecie. Z auta czeka was jeszcze około 15 minut spaceru. Czartowska Skała znajduje się na trasie żółtego szlaku biegnącego przez całą Krainę Wygasłych Wulkanów.
Czartowską Skałę możecie obejrzeć od dołu w miejscu, gdzie odsłonięto piękne, bazaltowe słupy w czasie działania kamieniołomu. Możecie też wejść na sam szczyt. Jako, że nie jest on zalesiony, a do tego stoi samotnie pośród równin, to idealny punkt widokowy. Z łatwością możecie dostrzec Góry i Pogórze Kaczawskie wraz ze swoimi wygasłymi wulkanami, czy Karkonosze z majaczącą w tle Śnieżką. Wejście na sam szczyt nie jest problematyczne, choć latem było mocno zarośnięte. Z kolei po deszczu skały mogą być śliskie.
Zobaczcie inne atrakcje w Krainie Wygasłych Wulkanów
Małe Organy Myśliborskie na Górze Rataj – perła Krainy Wygasłych Wulkanów
Zamek Grodziec – warownia na szczycie wulkanu
Zamek Wleń, czyli najstarszy zamek w Polsce i jego tajemnice
Wróciłam właśnie z wyjazdu w nasze piękne polskie góry. Nigdy nie mogłam się przekonać do Karkonoszy, ale jakoś tak wyszło, że pojechaliśmy i.. nie zawiodlam się.
Miejsca zdecydowanie warte odwiedzenia. Na czartowską skałę też planujemy się wybrać.
Taaak, Karkonosze są ekstra ze względu na swoją różnorodność. Oferują naprawdę wiele atrakcji 🙂 Powodzenia w dalszym odkrywaniu tego rejonu 🙂