Teneryfa – jak zwiedzać wyspę? Jak się po niej poruszać? [PORADNIK]

Wyspy Kanaryjskie to takie nasze Karaiby. Idealny kierunek, żeby uciec od polskiej zimy. Wiecznie zielona, ze stale wiosenną pogodą i piękną przyrodą. Wracając z Teneryfy stwierdziliśmy, że to to miejsce na ziemi, w którym moglibyśmy osiąść na dłużej. To byłby nasz niewielki skrawek ziemi na oceanie. Niewielki, ale jakoś trzeba się po nim poruszać! Zatem jak zwiedzać Teneryfę? Jak poruszać się po wyspie?

Powiedzmy, że nie korzystacie z biur podróży i sami organizujecie sobie wyjazd na Teneryfę. Albo z biura skorzystaliście, ale zamiast płacić dodatkowy haracz za wycieczki fakultatywne, wolicie sami zwiedzać Teneryfę. Jest kilka sposobów na to, jak poruszać się po wyspie. Jest coś dla mocno aktywnych, którzy mają więcej czasu i coś dla tych, którzy chcą zwiedzić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie.

Wynajem auta na Teneryfie

To chyba najpopularniejszy i najlepszy sposób na zwiedzanie Teneryfy. Nie jesteśmy uzależnieni od rozkładów komunikacji, ani jej sieci połączeń. Trzeba jednak pamiętać, że drogi na Teneryfie potrafią podnieść poziom adrenaliny. Często są mocno kręte i strome. Weźmy taką drogę przez środek wyspy. To trasa obowiązkowa! Prowadzi dosłownie ponad chmurami, bo na wysokości ponad 2 tys. metrów. Ale za to widoki na Teide, całą okolicę, a nawet położone obok, inne wyspy, zapiera dech w piersiach. Ale jakoś na te 2 tys. metrów trzeba było wjechać. Drogi są kręte, więc nudzić się nie będziecie. Czasem też brak jest barierek w miejscu gdzie kończy się droga, a zaczyna skarpa.

Teneryfa co zobaczyć

Albo droga do wąwozu Masca. No jeszcze samochodem osobowym rozumiem, ale jak na tych zakrętach łamie się autobus, to już nie mogę pojąć!

Teneryfa co zobaczyć

Ale spokojnie. Na Teneryfie są też autostrady i drogi gminne. Do najważniejszych dróg na Teneryfie zalicza się dwie autostrady biegnące obrzeżami wyspy: TF-5 (Autopista del Norte) o długości około 40 km łącząca Santa Cruz z gminą  oraz TF-1 (Autopista del Sur) o długości około 81 km łącząca Santa Cruz z południem wyspy. Te dwie drogi są połączone autostradą TF-2.

Na Teneryfie działa wiele wypożyczalni aut. W poszukiwaniu najlepszej oferty warto skorzystać ze strony rentalcars.com. Jaki jest koszt wynajęcia auta? Powiedzmy, że wybieramy ekonomiczny, 5-drzwiowy samochód. My korzystaliśmy z Opla Corsy. Wypożyczamy auto w październiku (w sezonie wakacyjnym ceny są nieco wyższe. A w sumie sezon na Teneryfie trwa całym rokiem. Warto więc może na wyjazd wybrać naszą jesień, czy zimę). Warto pamiętać, że im więcej dni, tym lepsze warunki cenowe. Za jeden dzień wypożyczenia takiego auta zapłacicie około 110 zł. W cenie jest m.in. ochrona od kradzieży, czy ubezpieczenie od skutków uszkodzeń (należy doczytać, jakich uszkodzeń ubezpieczenie nie obejmuje, żeby potem grubo się nie zaskoczyć). Dostajecie auto z pełnym bakiem i w takim stanie też należy je zwrócić. Cena paliwa za litr to 0,94 euro (stan na maj 2018).

A co jeśli ten sam samochód chcemy wypożyczyć na 5 dni? Wtedy zapłacimy około 250 zł. Widać więc, że jest to dość opłacalne.

Żeby wynająć samochód na Teneryfie, kierowca musi mieć co najmniej 18 lat i ważne prawo jazdy. Niektóre wypożyczalnie życzą sobie, aby prawo jazdy ważne były przynajmniej od roku. A, no i te polskie prawo jazdy są normalnie akceptowane.

Wypożyczenie roweru

Górzysty rejon Teneryfy będzie idealnym miejscem dla zapalonych rowerzystów.  No i będzie się jak pozytywnie zmęczyć! Jeśli nie przylatujecie na wyspę z własnym rowerem, można skorzystać z którejś z wypożyczalni. Choć to nie najtańsza zabawa. Wynajęcie roweru górskiego, czy szosowego zaczyna się od około 14 euro za dzień. Oczywiście im lepszy rower z lepszym wyposażeniem, tym drożej. Najczęściej rower wyposażony jest w pompkę i saszetkę na ramę, w której znajdziecie zapasową dętkę, czy najpotrzebniejsze narzędzia. Wypożyczenie kasku to dodatkowa opłata. Często też pobierany jest depozyt np. w wysokości 50 euro, który zwracany jest przy zwrocie roweru.

Na Teneryfie mnóstwo jest tras rowerowych. Zarówno dla tych szosowych rowerzystów, którzy czerpać będą frajdę  z górzystej jazdy po asfalcie, jak i tych, którzy lubią się zakurzyć, gdzieś na teneryfskim off-roadzie. Na tej stronie znajdziecie fajne zestawienie tras rowerowych na Teneryfie razem z kilometrażem i całym opisem trasy.

Teneryfa jak zwiedzać

Komunikacja miejska

Nie macie prawa jazdy, ani zbyt wiele czasu, żeby zwiedzać Teneryfę rowerem? Wyjściem jest komunikacja miejska, która na wyspie jest bardzo dobrze rozwinięta. Po Teneryfie kursują zielone autobusy firmy TITSA. Na stronie www.titsa.com znajdziecie rozkład jazdy autobusów. Bilety kupuje się u kierowcy. Trzeba pamiętać jednak, że będą nieco droższe niż w przypadku karty Bono Bus. Kartę taką możemy kupić w kioskach i na dworcach i działa ona na zasadzie karty pre-paid. Czyli ładujecie za określoną kwotę (15, 25 albo 50 euro) i jeździcie do wyczerpania pieniędzy. Wsiadając należy włożyć kartę do kasownika i podać kierowcy przystanek. Co ważne, na jednej karcie może jeździć kilka osób. Wtedy jednak trzeba ją skasować odpowiednią ilość razy. A co, jeśli doładowaliście za 50 euro i zostało wam niewykorzystane 20 euro na karcie? Trzeba wybrać się na dworzec i poprosić o zwrot z karty.

Komunikacją miejską można dojechać do najważniejszych atrakcji na Teneryfie:

 • Santa Cruz de Tenerife – stolica wyspy
 • La Laguna – miasteczko wpisane na Listę UNESCO
 • Candelaria – promenada z 10 posągami przedstawiającymi dawnych mieszkańców wyspy
 • Guimar – słynące z piramid
 • Puerto de La Cruz – ładne, turystyczne miasto
 • La Orotava – jedna z najstarszych miejscowości na wyspie
 • Los Realejos – tam znajduje się charakterystyczna czarna plaża
 • Icod de Los Vinos – miasteczko ze słynnym drzewem i jaskinią
 • Garachico – miasto z naturalnymi basenami lawowymi
 • Masca – piękny kanion kończący się plażą nad oceanem
 • Los Gigantes – znane z klifów skalnych z pionowymi ścianami
 • Costa Adeje – najbardziej znany kurort turystyczny z  piaszczystymi plażami

Teneryfa co zobaczyć

Autostop na Teneryfie

To też jest jakieś wyjście. Wprawdzie zajmuje sporo czasu, ale z tego co kilka razy próbowaliśmy łapać stopa na Teneryfie, mieszkańcy chętnie zabierają. Podobnie jak i turyści, którzy wynajętymi samochodami jeżdżą do najważniejszych atrakcji.

Jak widać wiele jest sposobów na to, jak zwiedzać Teneryfę. I nie trzeba uzależniać się od biura podróży. Liczne wypożyczalnie samochodów, dobrze rozwinięta sieć połączeń komunikacji, czy liczne trasy rowerowe sprzyjają zwiedzaniu wyspy. Wyspy, która zachwyca na każdym kroku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *