Odpowiadamy na najpopularniejsze zapytania dotyczące podróży! Coś dla początkujących podróżników

W google wpisujemy dosłownie wszystko. Poszukujemy porad jak tanio podróżować, inspiracji, gotowych pomysłów na wakacje, cen i rozwiązań problemów. Coś co dla nas w kwestii podróży może być logiczne, dla tych, którzy podróżują mniej, to poważne problemy spędzające sen z powiek. Postanowiliśmy zatem zebrać kilka najpopularniejszych zagadnień, jakie użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę i odpowiedzieć na nie. Cała wiedza w jednym miejscu 🙂

Okazuje się, że najwięcej zapytań dotyczy taniego podróżowania oraz pomysłów na wycieczki weekendowe, na wczasy w Polsce i za granicą. A że coś tam w tej kwestii wiemy, bez sensu byłoby kryć się z tą wiedzą. Zatem odpowiadamy na najpopularniejsze zapytania dotyczące podróży.

1. Ile kosztuje paszport?

Wydanie paszportu w kraju:
140 zł – za paszport ważny 10 lat
70 zł – za paszport ważny 10 lat, wydany (z uwzględnieniem 50 % ulgi, np. uczniowie i studenci)

Wydanie paszportu członkom rodzin wielodzietnych posiadającym ważną Kartę Dużej Rodziny:
15 zł – za paszport wydany dzieciom do 13 roku życia
35 zł – za paszport wydany dzieciom od 13 do 25 roku życia
70 zł – za paszport dla rodziców i małżonków rodziców.

Częściowo obniżoną opłatę pobiera się w przypadku:
zmiany nazwiska, imienia lub innych danych wpisywanych do paszportu
zmiany wyglądu osoby posiadającej paszport, mogącej utrudnić ustalenie jej tożsamości
braku w posiadanym ważnym paszporcie miejsca na wizy i stemple przekroczenia granicy.

Wysokość opłaty ustalana jest w oparciu o okres pozostający do upływu terminu ważności dokumentu.

2. Autostop co zabrać?

Wyprawa autostopem to specyficzny rodzaj podróży. Bagaż autostopowicza powinien wyglądać nieco inaczej niż turysty, który autokarem wybiera się na wycieczkę. Podstawą jest wygodny plecak. Najlepiej raz zainwestować w porządny plecak, żeby potem nie cierpieć. Gruby pas biodrowy (zapięty odciąża kręgosłup!), usztywniany plecy to niezbędne podstawy. Przydają się też kieszenie boczne, dzięki czemu nie musicie pchać wszystkiego w główną komorę. My podróżujemy z plecakami 75 litrowymi i takie w zupełności wystarczą na 2 tygodnie wakacji. O torbie na ramię i walizce zapomnijcie. To kompletnie nie praktyczne podczas podróży autostopem.

Ważna jest zasada, im mniej tym lepiej. Pamiętajcie, że cały bagaż będziecie nosić na plecach! Wiele wyjazdów kosztowało mnie nauczenie się, że nie muszę brać koszulki na każdy dzień, albo milion butów na zmianę. Pamiętajcie, że koszulkę, czy bieliznę zawsze można uprać w hostelach. Buty? Sandały jeśli jedziemy w ciepłe kraje. I to tyle. Można w nich wejść pod prysznic, do morza i chodzić na co dzień. A kiedy podróż zahacza o góry, sandały plus trekkingi. A kiedy nieco chłodniej, adidasy i klapki. Koniec 🙂

Jeśli po drodze planujecie spać pod namiotem, możemy polecić ten, którego my używamy. Maltretujemy go w przeróżnych warunkach od 6 lat i nadal żyje 🙂 A do spania lepiej wybrać alumatę. Izoluje od podłoża i zajmuje mało miejsca. Choć nie jest tak miękka jak zwykłą karimata.

Zobacz też: Fjord Nansen Lima II – Idealny namiot na wszelkie wypady

Zdecydowanie przyda się krem z filtrem i czapka z daszkiem, bo łapanie stopa gdzieś w Hiszpanii przez kilka godzin potrafi skopcić żywcem 😀
Białe kartki papieru i flamastry czarne pomogą w łapaniu stopa. W większości przypadków zdecydowanie lepiej stać z kartką, na które napiszecie miejscowość docelową.

Dobrą opcją są małe prezenty dla kierowców. My np. drukujemy nasze zdjęcie i piszemy na nich pozdrowienia. Taka fota w śniegu po pachy w polskich górach robiła na Omańczykach nieziemskie wrażenie!

A no i rzecz najważniejsza! Pozytywne nastawienie i otwartość! Bez tego wyjazd autostopem się nie uda!

3. Gdzie na weekend?

Temat rzeka. Wszystko zależy gdzie mieszkacie i czym się poruszacie. Wielbiciele rowerów mają do wyboru mnóstwo szlaków rowerowych w całej Polsce. My np. polecamy fragmenty Green Velo. To szlak rowerowy ciągnący się przez całą wschodnią Polskę. Łącznie ma ponad 2000 km i podzielony jest na królestwa. Piękne warunki, dobrze przygotowana infrastruktura.

Zobacz: Green Velo, czyli Wschodni Szlak Rowerowy. Z czym to się je?

Innym wyjściem są weekendowe wycieczki samochodem. Polecamy w szczególności:

magiczne Podlasie z kolorowymi, drewnianymi cerkwiami

– rejony pięknego Kazimierza Dolnego, Nałęczowa i Puław

– tym mieszkającym bardziej w centrum polecamy wycieczkę Szlakiem Piastowskim (m.in. Biskupin, Kruszwica, Wenecja, Gniezno)

– zabranie samochodem rowerów w Bory Tucholskie, z licznymi szlakami wśród parku narodowego

Szlak Orlich Gniazd z majestatycznymi zamkami (to też dobra opcja na rower, albo pieszą wycieczkę)

te mniej znane Mazury, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody, czekają na was np. znane mosty w Stańczykach, czy tężnie w mieście Gołdap.

Można też pokusić się o weekendowy spływ kajakiem. A takich stanowisk w Polsce jest niezliczona ilość!

Podlasie na weekend

4. Jak podróżować tanio?

Tanio niekoniecznie znaczy gorzej! Podróż autostopem nic nie kosztuje, a daje możliwość poznania niesamowitych ludzi, kultury danego regionu i uczy otwartości. Spanie pod namiotem na dziko niweluje najwyższe koszty i nie zawsze musi oznaczać noclegu w krzakach. W ten sposób spędziliśmy najpiękniejsze noce gdzieś na pustyni pod rozgwieżdżonym niebem, na dzikiej plaży nad oceanem, czy nieopodal wodospadu na Islandii. A jeśli namiot w waszym przypadku odpada, warto wybierać lokalne hostele, tudzież korzystać z Couchsurfingu, pamiętając jednak, żeby nie traktować tego jedynie jako darmowy nocleg. Bo Couchsurfing to przede wszystkim szansa na wymianę kulturową i poznanie fajnych ludzi z całego świata.

Trekking Ala-Kul

A co z wydatkami na miejscu? Unikamy drogich restauracji, ale w lokalnych knajpach chętnie próbujemy potraw. W końcu nie można popaść w skrajność. Jadąc do drogiego kraju na południu Europy zabieramy nieco jedzenia z Polski. Za bilety wstępu owszem płacimy. Tego nie da się ominąć. No chyba, że ograniczacie koszty naprawdę do minimum. Z tym że my osobiście wolimy zapłacić 80 zł za wstęp na wodospady Iquazu w Brazylii, niż 30 zł za muzeum. Bo za tymi drugimi nie przepadamy 🙂

Zobacz też: Spanie na dziko pod namiotem. Czyli jak tanio podróżować?

5. Jak kupić bilet lotniczy?

Dla osób, które często podróżują, to rzecz logiczna. Nawet nie wpadłam na to, że jednak wielu ludzi ma z tym problem. A jednak! I jest to całkiem zrozumiałe! Dlatego na ten temat stworzyliśmy osobny poradnik, który krok po kroku przeprowadzi was przez zakup biletu lotniczego. W tym przypadku linii Wizzair.

PORADNIK JAK KUPIĆ BILET LOTNICZY WIZZAIR

6. Czy podróże kształcą?

I to jeszcze jak! Choć bardzo prawdziwe jest powiedzenie, że podróże kształcą, ale wykształconych. Bo ktoś, kto zamyka się na obce kultury i nie rozumie, że inne nie oznacza gorsze, raczej nie wyniesie wiele z podróżowania. Jeśli jednak otworzymy umysł, nagle okaże, że z tygodniowej wyprawy wyniesiemy więcej niż przez kilka lat nauki. Podróże bowiem uczą tolerancji i tego, że nie warto nikogo z góry oceniać. Przynajmniej zanim nie przekonamy się na własnej skórze, jak jest naprawdę. Przecież stykając się z inną kulturą, dla mieszkańców jesteśmy tak samo obcy, jak oni dla nas! Zamiast uciekać, wchodzimy w dyskusję. Poznajemy się nawzajem. Staramy się zrozumieć. Podróże sprawiają, że czujemy większą więź ze światem. Bo przecież mimo tak wielu różnic, tyle nas łączy.

Kirgistan

Dubaj - targ rybny

Podróże uczą wdzięczności. Bo jak nie być wdzięcznym światu za tyle dobrego ile spotkało nas przez te lata podróżowania. Tysiące kilometrów podwózek, zaproszenia na nocleg, obiad, kawę. Wspólnie spędzony czas. Dobre rady i przyjacielskie gesty. I wszystko mimo różnic kulturowych.

Podróże uczą cierpliwości. W końcu trochę na tym poboczu się naczekaliśmy 🙂

Podróże uczą języków obcych. Po dwóch tygodniach pobytu w Kirgistanie, nauczyłam się porozumiewać po rosyjsku w stopniu podstawowym! Miesiąc w Ameryce Południowej nauczył mnie hiszpańskiego na poziomie pozwalającym przetrwać 😀

Nie wspomnę już o lekcji geografii na żywo! Do końca życia zapamiętam co jest stolicą Paragwaju i jak nazywają się najważniejsze wodospady na Islandii 😀

7. Gdzie szukać tanich lotów?

Jest kilka wyszukiwarek, które przeszukują wszystkie dostępne loty, aby znaleźć dla was tą najtańszą opcję. Wśród nich warto zaglądać na esky.pl, skyscanner.pl, czy kayak.pl. My zdecydowanie polecamy polubić na facebooku funpage Fly4Free, gdzie codziennie ukazują się promocje lotnicze. Jest tylko jedna, najważniejsza zasada: Trzeba być elastycznym i czujnym! My np. zazwyczaj nie wiemy, dokąd jechać, dopóki Fly4Free nie wrzuci ciekawej promocji 🙂 I tak np. rano nie mamy w planach kupowania biletów, a wieczorem okazuje się, że za 3 miesiące lecimy do Maroka. Trzeba tylko szybko podejmować decyzje, bo bilety w dobrych cenach znikają błyskawicznie.

Warto też brać pod uwagę mniejsze lotniska (z których jednak będziecie musieli dojechać do centrum miasta) i loty z przesiadkami, które czasem wydają się być mało racjonalne. Kiedy np. lecieliśmy do Malagi, najtańszą opcją był lot Gdańsk – Oslo – Malaga 🙂

8. Gdzie szukać towarzysza podróży

Najlepsza odpowiedź wydaje mi się jedna: na Facebooku! Jest tam wiele grup, do których należą tysiące osób szukających współtowarzysza podróży. Np. „Szukam towarzysza podróży” ma 53 tys. członków, czy mniejsza grupa „Podróże, tanie bilety, wspólne wyjazdy za granicę”. Są i grupy dla 40+, czy 50+. Wystarczy zapisać się do grupy i napisać ogłoszenie, w którym zawrzecie informację kto szuka, gdzie i kiedy 🙂 Albo odpowiedzieć na post, któregoś z członków.

Do autostopowych podróży możecie znaleźć kompana na portalu autostopem.net. Oferowane są tam wyjazdy w każdy zakątek świata.

9. Tanie wakacje za granicą

Jeśli nie macie grubo wypchanego portfela, a jednak chcielibyście ruszyć za granicę, zdecydowanie odpadają kierunki północne. Norwegia, Szwecja, czy Islandia mogą was trochę kosztować. Bo tanie loty to nie wszystko. Zachodnia Europa, ze swoimi kultowymi kurortami też może słono kosztować. Choć tu warto rozglądać się za ofertami last minute, jakie oferują biura podróży. Dzięki temu możemy lecieć np. do Hiszpanii za kilkaset złotych na tydzień.
Jednak zdecydowanie taniej będzie na Bałkanach. Tu polecamy np. Bośnię i Hercegowinę, Albanię, czy trochę bliższą Słowenię. Nadal tania jest także Gruzja. To idealny kierunek dla miłośników przyrody. Tanie loty możecie złapać też do Maroka (około 200-300 zł w dwie strony), a na miejscu nocować w hostelach za około 40 zł za dobę.

Zobacz też: 5 propozycji na tanie wakacje w 2018 roku

10. Bezpieczne podróże

To bardzo ważny temat. Choć nie należy popadać w paranoję, bo stać może się coś zarówno w czasie podróży, ja i tuż za rogiem mieszkania. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • zanim wybierzecie się do danego kraju, przeczytajcie ostrzeżenia umieszczane na stronie msz.gov.pl
 • jednocześnie dowiedzcie się, czy są wymagane jakieś szczepienia i jeśli tak, to jakie. Warto pomyśleć o tym wcześniej, bo niektóre sczepienia trzeba wykonywać nawet pół roku przed wyjazdem)
 • jeśli masz przy sobie gotówkę, warto podzielić ją na kilka części i ukryć w kilku miejscach. Polecamy rulon z większą gotówką schować w specjalny pas imitujący pasek do spodni. Kosztuje grosze na allegro, a może was ochronić przed kradzieżą
 • skserujcie najważniejsze dokumenty i schowajcie do plecaka. Wtedy strata paszportu, czy dowodu osobistego nie będzie tak problematyczna
 • zapiszcie sobie numer do ambasady polskiej w kraju, do którego się wybieracie (o ile taka tam istnieje)
 • nie podróżujcie do miejsc, w których toczą się właśnie konflikty. Brawurę pozostawcie innym śmiałkom 🙂
 • nie właźcie w ciemne, podejrzane ulice, parki, dzielnice itp.
 • jeśli macie złe przeczucie co do kierowcy, którego złapaliście na stopa, lepiej grzecznie odmówić, niż stresować się całą drogę. Wprawdzie nigdy nie mieliśmy nieprzyjemnych sytuacji, ale lepiej dmuchać na zimne
 • nie rozbijajcie namiotu w podejrzanych miejscach, gdzie np. leży sporo butelek po alkoholu. Najprawdopodobniej bowiem trafiliście na lokalną melinownie ;p My zazwyczaj rozstawiamy namiot z dala od zabudowań i głównych dróg. Tak żeby nie kusić losu.
 • wykupcie ubezpieczenie podróże. Kosztuje niewiele, a w razie wypadku, zdecydowanie ułatwi wam życie. My np. posiadamy kartę Planeta Młodych. Na szczęście nie musieliśmy jej jeszcze wykorzystywać, ale z opinii innych podróżników wiemy, że potrafi uratować z naprawdę poważnych opresji
 • w miejscach tłocznych i mocno turystycznych, pilnujcie plecaków, torebek, telefonów. Zresztą podobnie jak i w Polsce. Łasych złodziei nie brakuje na świecie.

Macie jakieś pytania, które was nurtują? Piszcie śmiało w komentarzach!

4 thoughts on “Odpowiadamy na najpopularniejsze zapytania dotyczące podróży! Coś dla początkujących podróżników

 1. bardzo! całe życie marzeń o podróżach, kredyty hipoteczne, pierdoły, przeszkody, cuda, wianki, ograniczenia. Ale w końcu czas na spełnienia marzeń, nowy, przytupiasty rozdział życia chetnie zacznę z Wami Wnuczykije. Inspirujecie!!! Mam nadzieję, że do zobaczenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *