Europa PODRÓŻE PO POLSCE Polska Strona główna

Zamek Czocha – tajemnicza warownia Dolnego Śląska

W miejscu, gdzie dziś tłumnie przybywają turyści, kilkaset lat temu stał majestatyczny, choć drewniany gród warowny. W XIII wieku, z inicjatywy czeskiego króla Wacława II, na kamiennym cyplu nad rzeką Kwisą we wsi Leśna stanął potężny zamek. Czas nie był dla niego łaskawy. Budowla wielokrotnie była przebudowywana, a w 1793 roku praktycznie zniknęła z powierzchni ziemi przez  ogromny pożar. Na szczęście zamek został odbudowany i dziś może cieszyć oko rządnych tajemnic turystów. Wewnątrz gotycko-renesansowej budowli znajduje się hotel dla tych, którzy chcą przenieść się w czasie o kilka wieków wstecz. I to tyle z historii. Pora na tą ciekawszą część…Poznajcie tajemniczy zamek Czocha.

Zamek Czocha

Zamek Czocha – warownia pełna zbrodni

Zamek bez mistycznych tajemnic, legend o tajemnych przejściach i duchach krążących po ciemnych korytarzach, to zwykła, pozbawiona charakteru budowla. Przez dwa i pół wieku zamkiem władał ród Nostitzów i to głównie z ich historii wywodzi się większość legend i historii mrożących krew w żyłach. Ich restrykcyjne podejście do małżeńskiej zdrady stało się przyczyną wielu zbrodni, których widmo możemy poczuć nawet dziś.

Weźmy taką Salę Marmurową, w której dziś turyści zajadają się obiadem siedząc przed kominkiem, w którym wieki temu zamurowano niemowlę z nieślubnego łoża. Smacznego! Podobno nocą do dziś słychać płacz dziecka… Żony, które dopuściły się zdrady pod nieobecność mężów, nie miały łatwego życia. Najczęściej lądowały w głębokiej Studni Niewiernych Żon, gdzie konały wśród ciemności.

Zamek Czocha

Nie oszczędzano też nałożnic, które w czasie upojnej nocy w Komnacie Książęcej, najczęściej lądowały w głębokim lochu wpadając przez zapadnię zamontowaną w łożu. Gdyby ktoś szukał ekstremalnych wrażeń, sypialnia jest udostępniona jako pokój hotelowy…

Zamek Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha

Niewierni kochankowie ginęli również w lochach w wieży obronnej, z której rozciąga się piękny widok na meandrującą rzekę Kwisę, po której dziś łódkami pływają turyści.

Niestety zamek Czocha przez wiele lat był „bezpańską” budowlą, przez co wiele oryginalnych oryginalnych elementów wyposażenia zostało zgrabionych. Metalowe elementy wylądowały na złomie, książki i zabytkowe meble posłużyły za rozpałkę. Mimo to, to co pozostało oraz to co odbudowano, nadal tworzy tajemniczy charakter mistycznego zamku Czocha.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Bardzo ciekawy opis 🙂 Wczoraj odwiedziliśmy Zamek Czocha w przerwie w podróży. Prezentuje się bardzo tajemniczo i majestatycznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *